نکاتی-مهم-درباره-نگهداری-چای

نکاتی مهم درباره نگهداری چای

همه چای های اصیل ایرانی دارای عطر و طعم بی نظیر و بوی خوش هستند. اما در اثر غفلت و عدم رعایت نکات مهم در خصوص نگهداری انواع چای مثل: چای سیاه، چای سبز، چای کوهی، چای سرگل بهاره  و … کیفیت و مزه آن ها از بین می رود. در این مقاله قصد داریم به معرفی نحوه نگهداری چای و انواع چای های ایرانی بپردازیم.

=

بهترین روش نگهداری چای خشک

این عواملی که در بالا به شرح آن ها پرداختیم ۵ عامل مهم برای کاهش کیفیت چای به شمار می روند. حال در ادامه به عواملی می پردازیم که باید در خصوص محل نگهداری و مکانیسم آن ها بدانید.

 

طریقه نگهداری انواع چای و محافظت آن در مقابل نور خورشید

یکی از بهترین راه های نگهداری چای خصوصا چای خشک دوری آن ها از نور و اشعه ماورا بنفش است. نور چای خشک را به شدت خراب می کند و از کیفیت آن می کاهد. بهتر است ظرف چای را درون کابینت  و دور از نور خورشید قرار دهید.

مطالعه کنید :  معرفی انواع مختلف چای

نور و اشعه ماورای بنفش چای را باعث از بین رفتن دوام و ماندگاری چای می شود. بایستی انواع چای ایرانی را از فروشندگانی که آن ها را داخل کیسه‌ های پلاستیک شفاف می گذارند، نخرید. البته خودتان هم نباید انواع چای را در محفظه ای شفاف قرار دهید؛ مگر این که بخواهید ظرف نگهداری چای خشک را درون کابینت به دور از نور خورشید تاریک قرار دهید.

 

نگهداری انواع چای و محافظت آن ها در مقابل حرارت

گرما و حرارت باعث خراب شدن کیفیت چای می شوند. روش نگه داشتن چای خصوصا چای سیاه این است که آن را به دور از حرارت مستقیم قرار دهید.

 

 نگهداری انواع چای و محافظت آن ها در مقابل رطوبت

عامل بعدی که باید در خصوص نگهداری چای خشک خصوصا چای سبز ایرانی و چای ایرانی رعایت کنید، رطوبت است. چون خود چای ها خاصیت خشک بودن دارند به راحتی می توانند آب و رطوبت هوا را به خود جذب کنند. بنابراین نحوه نگهداری انواع چای خصوصا چای کوهی و چای سبز این است که آن ها در جاهایی مانند بالای آبچکان یا داخل یخچال قرار ندهید. پس دقت کنید که راز نگهداری همه چای ها و حفظ کیفیت آن ها، این است که تا زمانی که قرار است این چای ها را دم کنید، نباید در معرض رطوبت قرار داشته باشند.

 

نحوه حفظ رایحه انواع چای و محافظت آن ها در مقابل بو

بهترین روش برای نگه داشتن چای خشک این است که از قرار دادن مواد بدبو در کنار چای جلوگیری کنید. چون چای خشک قابلیتی دارد که عطر و بوی همه چیز را به خود جذب می کند. بنابراین نحوه نگهداری چای خصوصا چای به و چای ایرانی این است که از پیاز، سیر، ادویه های مختلف و موادی با رایحه بد دور نگه داشته شوند. برای همین است که برای عطر بیشتر چای های ایرانی از هل، گل یاس، دارچین و گل محمدی استفاده می کنند.

مطالعه کنید :  توصیه های مهم در هنگام خریدن چای

 

محل نگهداری انواع چای و قرار دادن آن ها به دور از هوا

در خصوص آموزش نگهداری چای باید این نکته را بدانید که چای ها را باید بدور از معرض هوا و هوای آزاد قرار دهید. بهترین راه این است که آن ها را درون ظرفی در بسته که امکان ورود هوا ندارد، قرار دهید. از ریختن چای های خشک داخل محفظه های نفوذ پذیر مثل کیسه های کاغذی خودداری کنید.

 

 

جنس محفظه نگهداری انواع چای ایرانی

یکی از بهترین راه ها برای نگه داشتن چای و بسته بندی چای این است که از بسته بندی های غیر شفاف استفاده کنید. فلز‌های غیر واکنشی، سرامیک لعابدار و پلاستیک‌ های غیر شفاف می توانند مکان مناسبی برای حفظ مرغوبیت و نگهداری دوام و کیفیت انواع چای ایرانی باشند.

البته داخل ظروف چوبی هم می توان از چای نگهداری کرد؛ اما برخی از ظرف های چوبی رایحه خاصی دارند که چای می تواند بوی آن ها را به خود جذب کند. این کار روی عطر و طعم چای تاثیر می گذارد.

برای نگهداری طولانی مدت چای باید از بسته بندی مخصوص چای مطمئن شوید. همان طور که دیده اید بسته هایی که تولید کنندگان چای از آن استفاده می کنند چند لایه هستند. لایه داخلی آن ها از فویل تشکیل شده است که این لایه از تبادل و تماس با آلودگی رطوبت؛ نور، دما و عوامل خراب کردن چای محافظت می کنند.

 

نحوه نگهداری انواع چای و مکانیسم محفظه نگهداری آن ها

   اطمینان از  محکم بودن محفظه نگهداری چای و نبود هوا، در خصوص نحوه نگهداری چای خشک بسیار حائز اهمیت است. اگر محفظه مورد نظرتان برای آب و مایعات به کار برده می شود، از چای ها هم نیز محافظت می ‌کند. بهتر است چای را در ظروفی با شرایط زیر نگهداری کرد:

  • ظرف هایی که درب دار و کلاهک دوگانه دارند.
  • پوشش های سیلیکونی بدون رایحه که معمولا همان ویژگی های قوطی فلزی را دارند.
  • بسته ‌های چند لایه با زیپ ‌های پلاستیکی که قابلیت تنظیم داشته باشند.
  • چای دم کرده را بهتر است، به صورت تازه تر تهیه و در حجم کمتر دم کنید تا کیفیت چای هم چنان حفظ شود.
  • چای را به اندازه مصرف و بسته بندی آن باز کنید.
  • بهتر است انواع چای، چای سیاه، چای سبز، چای کوهی، چای به و غیره را در تازه ترین و بهترین حالت خود بنوشید.
مطالعه کنید :  عوامل موثر در تولید، فر‌آوری و تجربه یک محصول چای با کیفیت

سخن آخر

 چای های ایرانی از بهترین عطر و طعم برخوردارند و اینکه چطور شما از چای نگهداری کنید در کیفیت و دوام چای تاثیرگذار است. بهتر است که انواع چای را در جای مناسب و در ظرف مناسب قرار دهید تا هم چنان آن ها با کیفیت و ماندگار نگه دارید. چای اصیل ایرانی را به صورت تازه دم کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *