چایی

فرآوری چای روشی است که در آن برگ‌های گیاه چای – کاملیا – به برگ‌های خشک شده‌ی چای برای دم کردن تبدیل می شوند.به طور کلی، فرآوری چای شامل روش ها و درجات متنوع از اکسیداسیون برگ ها، توقف اکسیداسیون، شکل دادن برگ ها و خشک کردن‌شان است.

انواع مختلف چای از جمله چای سیاه و سبز در فرآیند تولید از هم متمایز می شوند.

عطر و طعم ذاتی برگهای خشک شده چای با توجه به نوع بوته چای ، کیفیت برگهای کنده شده و نحوه و کیفیت فرآیند تولید آنها تعیین میشود. روش سنتی فرآوری چای سبز شامل پژمرده کردن (البته نه همیشه) ، گرم کردن ، غلتاندن و خشک کردن است. پس از چیدن، برگها تفت داده و یا بخارپز میشوند تا طراوت آنها حفظ شود. برای جلوگیری از اکسیداسیون و حفظ شادابی برگها را گرم و به اشکال مختلف غلت میدهند و سپس خشک میکنند، این روند همچنین به آزادسازی روغنهای طبیعی و عطر و طعم کمک میکند. چای سبز غنی از ویتامین C، کم کافئین و طعم متنوعی را ارائه میدهد ،در چین، چای سبز غالباً در دیگ های بسیار بزرگی تفت داده و سپس با دست به سبک های مختلفی پیچیده می شوند، (پیچ خورده، صاف، موجدار یا  گوله شده). در ژاپن ، برگهای کنده شده را به سرعت روی یک سینی بامبو روی آب یا در دستگاه بخار، بخار داده و شکلدهی آنها را آسان میکنند.

خواص چای سبز به قدری بیشمار است که جایگاه قابل توجهی در میان نوشیدنی ها به دست آورده است و یکی از اولین نوشیدنیهایی است که به دلیل داشتن آنتیاکسیدان طرفداران زیادی دارد. آنتی اکسیدانها یکی از شاخصترین عوامل برای حفظ سلامتی و شادابی سلول های بدن، با به تعویق انداختن شروع روند پیری سلولها هستند.

تی‌بالکا مرکز فروش چای سرگل بهاره با بهترین طعم و رنگ می باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *